Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

naturalny team ( Gliwice ) - RAPORTnaturalny team ( Gliwice ) - RAPORTEtap 1

Członkowie zespołu "Naturalny team":
-Konrad Sieradzki
-Monika Pasierb
-Katarzyna Kordus
-Sabina Zwiorek
-Bianka Dębska
-Natalia Twarowska

Kapitan zespołu: Konrad Sieradzki.

Rozdzielenie zadań:
Konrad Sieradzki-zaprojektowanie logo zespołu, poszukiwanie w internecie aktualnego Planu Gospodarki Odpadami, wizyta w Urzedzie Miasta.
Monika Pasierb-przeprowadzenie wywiadu środowiskowego(ankiety), stworzenie kampanii informacyjnej oraz sprawdzenie jej efektywnosci.
Katarzyna Kordus-wywiad srodowiskowy(ankiety), przeprowadzenie kampanii informacyjnej.
Sabina Zwiorek-przeprowadzenie kampanii informacyjnej.
Bianka Dębska-poszukiwanie miejsc nielegalnie pozostawionych zużytych opon, udokumentowanie miejsc z oponami(zdjecia), stworzenie mapy google.
Natalia Twarowska-poszukiwanie miejsc nielegalnie pozostawionych zużytych opon, udokumentowanie miejsc z oponami(zdjecia), wizyta w Urzedzie Miasta. 

Zdjęcie zespołu:

Ekolodzy z GCE :) 

Logo zespołu:

Ekolodzy z GCE :) 

Etap 2

STAN UNIESZKODLIWIANIA ZUŻYTYCH OPON NA TERENIE MIASTA GLIWICE ORAZ POWIATU GLIWICKIEGO
Na terenie miasta w roku 2010 wytworzono 11,7 Mg zużytych opon, co podobnie jak w skali województwa jest wartością niższą niż w roku 2009 (33,69Mg).
Odzyskano natomiast 1024,4 Mg zużytych opon, wartość ta jest niższa od roku poprzedniego. Na terenie miasta Gliwice i powiatu nie jest prowadzone unieszkodliwianie gumowych opon. Opady te, jak można wywnioskować są przekazywane do unieszkodliwiania zakładom spoza miasta i powiatu.
Na terenie Gminy Pilchowice prowadzona jest raz do roku zbiórka opon, co jest w ocenie naszej grupy zjawiskiem dosyć rzadkim. Gmina Pyskowice, również należąca do powiatu gliwickiego system zbierania zużytych opon rozwija przez stacje kontroli pojazdów, oraz stacje demontażu pojazdów.
Lektura Planu Gospodarki Odpadami dla miasta Gliwice nie przedstawia konkretnych miejsc, w których można za darmo oddać zużyte opony. Zostaje zatem indywidualne rozwiązanie tego problemu, lub kontakt z odpowiednimi służbami.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że brak dostatecznych działań ze strony samorządu przekłada się po części na wyrzucanie przez ludzi zużytych opon na dzikie składowiska. W przeciwieństwie do opon na terenie miasta i powiatu można zaobserwować w miarę sprawną zbiórkę przeterminowanych leków, czy też baterii.

STAN UNIESZKODLIWIANIA ZUŻYTYCH OPON NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Na terenie Województwa Śląskiego w roku 2010 wytworzono 3369,4 Mg zużytych opon. Liczba ta w porównaniu do 2009 roku jest mniejsza o 134,8 Mg (3504,2 Mg). Wynik ten jest zadowalający, gdyż wskazuje na mniejszą produkcję tego surowca i jego potencjalne dzikie składowanie spowodowane trudnościami z utylizacją.
Satysfakcjonująca jest również liczba odzyskanych opon w roku 2010, gdyż wyniosła ona 5848,9 Mg. W porównaniu do 2009 daje to wynik ponad 50% większy. Unieszkodliwianie odpadów na poziomie województwa w roku 2010 kształtowało się na poziomie 1,1 Mg, co jest wynikiem zadowalającym w stosunku do roku poprzedniego, gdyż w raporcie dane za 2009 mówią o braku takiego procesu.
Podsumowując, poziom wytwarzania i odzysku zużytych opon na przestrzeni lat 2009-2010 był na zbliżonym poziomie.
Dominującym procesem odzysku był proces R14 (inne działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części) i R15 (przetwarzanie odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu).

WYWIAD ŚRODOWISKOWY
Ankieta zawierała 10 pytań, wypełniały ja osoby w przedziale wiekowym 14-69lat. Osoby te pochodza z miast i wsi na terenie woj.ślaskiego. Pytania dotyczyły sposobu utylizacji opon, miejsc gdzie sie ona odbywa, gdzie mozna oddac zuzyte opony oraz wiedzy na teamt szkodliwosci opon. Wnioski: Wszystkim przeszkadzaja zuzyte opony lezace w niedozwolonych miejscach, społeczenstwo wie gdzie oddaje sie zuzyte opony, maja oni swiadomosc jak długo rozkłada sie ona w srodowisku. Wiele osob wie w jaki sposob utylizuje sie opony i maja minimalna wiedze co z tego procesu powstaje lecz nie wiedza w jakich miastach sie to odbywa. O szkodliwosci nielegalnego spalania czy wyrzucania opon nie jestesmy zbytnio poinformowani. Mieszkancy aglomeracji miejskiej oddaja opony do punktow wymiany opon natomiast mieszkancy wsi czesto maja takie punkty oddalone od miejsca zamieszkania i nielegalnie spalaja opony na polach. 

Etap 3

Poszukiwania zakończono: 29.03.2012 r.

Obszar przeszukany: wyraźnie zaznaczony niebieskim zacieniowanym wielokątem na mapce.

Ilość znalezionych opon: samochodowe- 75; rolnicze- 2; rowerowe- 10

Ilość znalezionych nielegalnych miejsc składowania zużytych opon: 17

Podsumowanie: Na terenie miasta Gliwice znaleziono stosunkowo niewielką liczbę zużytych, pozostawionych w nie przystosowanych do tego miejscach opon. Spotkano się z ekipą odpowiedzialną za sprzątanie miasta, która przyznała, że pod tym względem Gliwiczanie wywiązują się ze swoich obowiązków, gdyż na terenie miasta nie istnieją duże, stałe, dzikie składowiska tych surowców. Ewentualny problem stanowią pojedynczo porzucane opony.
Ta gałąź ochrony środowiska pozostaje w dobrym stanie. Istotne zaniedbanie stanowi jednak porozrzucana olbrzymia ilość wszelkiego rodzaju produktów z tworzyw sztucznych takich jak folie, plastikowe butelki, gąbki, wiaderka, części samochodowe, itp.. Widziano również kilka monitorów komputerowych, antenę telewizyjną, wiele puszek po napojach, itp.
Najczęściej z porzuconymi oponami można spotkać się na leśnych lub niezagospodarowanych terenach, zwłaszcza na obrzeżach miasta. 

Mapa:

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=217307929342317370630.0004bc3ad1c57bbd46c0a 

Etap 4

Media plan nie został stworzony. 

Etap 5

Kampania informacyjna "Zuzyte opony=gumowy surowiec" objeła teren szkoły GCE Gliwice.
Podczas tej kampanii stworzono plakaty informacyjne, wykorzystano gazetke szkolna do przywieszenia tych plakatów.
Zaprojektowano i rozdano ulotki rozszerzajace wiedze na temat zuzytych opon.
Kampania ta trwała 15 dni, od 14.03.2012r. do 29.03.2012r 

zdjęcia z kampanii

: 


Etap 6

Efekt kampanii informacyjnej: Kampania zawierała wiele informacji dotyczacych szkodliwosci opon, czasu ich biodegradacji, zawierała info o sposobie utylizacji opon. Zostały podane takze miejsca przeznaczone do oddania zuzytych opon oraz miasta na terenie woj.ślaskiego w jakich przeprowadzana jest utylizacja. Ankietowani podczas tej kampanii poszerzyli swoja wiedze na temat gumowego surowca, wzrosła liczba zainteresowanych segregacja odpadow, nielegalnego ich składowania. Ludzie z naszego rejonu szkolnego chcieli wiedziec wiecej na temat ochrony srodowiska przed takimi zanieczyszczeniami.

Opon nie udało sie zgromadzic w jednym miejscu lecz na terenie Gliwic jest wiele dobrze działajacych ekip, ktore staraja sie jak najdokladniej oczyscic nasz region z nielegalnie składowanych odpadów Smile 

HAPPY END

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...