Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

Gumowe maty zabezpieczające wybuchy

Jednym z przykładów zagospodarowania zużytych opon w ramach recyklingu materiałowego jest produkcja gumowych mat zabezpieczających. Stosuje się je w miejscach przeprowadzania kontrolowanych wybuchów np. przy rozsadzaniu skał, w celu ochrony otoczenia przed skutkami eksplozji. Substratem do produkcji mat są przede wszystkim opony do samochodów ciężarowych.

Maty są zszywane galwanizowaną lina stalową do uzyskania pożądanego rozmiaru. Przykładowy rozmiar maty to 3 x 6 m. Masa takiego produktu wynosi około 1,3 tony i jest na tyle duża by uniemożliwić wyrzucenie kamieni w powietrze. Kolejną zaletą maty jest tłumienie hałasu oraz ogromnego ciśnienia powietrza, powstałych w wyniku wybuchu. Jest ona łatwa w użyciu i transporcie, co więcej charakteryzuje ją długa żywotność, dzięki czemu może być wielokrotnie użyta.

Przykładem obszaru, gdzie powszechnie stosuje się powyższy produkt jest Skandynawia. Na jej terenie z uwagi na bezpieczeństwo ludzi i mienia, przy wykonywaniu prac związanych z rozsadzaniem skał, stosowanie wspomnianych mat zabezpieczających jest obowiązkowe. Wykorzystanie gumowego surowca w postaci mat zabezpieczających jest kolejnym dowodem na to, że z uciążliwego dla środowiska odpadu, jakim jest zużyta opona, można stworzyć bardzo użyteczny produkt.

Źródło: http://www.bergma.no/polska/maty-zabezpieczajace
Zdjęcie pobrano ze strony: http://www.bergma.no/polska

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...