Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

Niekonwencjonalne wykorzystanie zużytych opon

Powszechnie wiadomo, że recykling materiałowy czy odzysk energetyczny zużytych opon są procesami, które przynoszą wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Dzięki nim oszczędzamy zasoby ziemi, a gumowy surowiec dostaje nowy etat. Nie ukrywajmy jednak, że oba pojęcia brzmią dość poważnie... A jakby spojrzeć na to wszystko z lekkim przymrużeniem oka;-)?

Na pewno każdy z nas widział w swoim otoczeniu jakiś przykład niekonwencjonalnego wykorzystania zużytych opon. Może kwietnik w przydomowym ogródku czy huśtawka nie są pomysłami szczególnie oryginalnymi, ale gdyby zabawić się na przykład w projektanta sztuki, to kto wie, co mogłoby powstać! Jak się okazuje wyobraźnia ludzka nie zna granic! Meble z opon, biżuteria, ubrania, rzeźby - pełen pakiet. Powstał nawet specjalny kierunek sztuki - Recycling Design, wykorzystujący śmieci do tworzenia przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wnętrz.

Oglądając niektóre z obiektów, trudno wyjść z podziwu, jak designerskie przedmioty można stworzyć ze zużytych opon. Niektórzy z Was zapewne dorzuciliby kilka nowych pomysłów. No właśnie. Być może już niedługo będzie ku temu okazja! Zachęcamy do śledzenia najbliższych wydarzeń na naszej stronie!

Zdjęcie pobrano ze strony: http://www.projekt-dom.com.pl/2015/04/cos-z-niczego-jak-zrobic-meble-ze.html

Kilka ciekawostek na temat opon

1. Czy wiecie, że naturalnym kolorem gumy opon jest biel, a nie czerńPrzez około 25 lat od daty produkcji pierwszego auta wszystkie opony były białe! W celu zwiększenia trwałości opon i przedłużenia ich żywotności producenci gumy zaczęli dodawać do niej sadzę, będącą odpadem produkcyjnym przemysłu naftowego. Siła rozciągania takiej gumy jest o 1000 razy większa w porównaniu do materiału bez dodatku sadzy. Co więcej sadza ułatwia odprowadzanie ciepła z takich miejsc jak np. bieżnik, co jest jej niewątpliwą zaletą, zważywszy na fakt, że ciepło jest jednym z największych wrogów opony.

2. Największa opona świata posiada 63 - calową obręcz, mierzy 4 metry i waży prawie 5,5 tony! Opona jest produkcji Goodyeara i powstała z myślą o górnictwie skalnym (w celu przewożenia ogromnego tonażu skał). Dzięki wdrożeniu do produkcji zaawansowanych technologii jest ona w stanie udźwignąć obciążenie 100 tys. kg przy prędkości do 50 km/h. Opona swoimi rozmiarami dorównuje słoniowi afrykańskiemu (Loxodonta africana)!
To się nazywa rozmiar XXL!

3. Największym producentem opon na świecie jest firma LEGO! Pod względem ilości produkowanych "opon" firma nie ma sobie równych. Każdego roku produkuje około 318 milionów sztuk maleńkich opon w rozmiarach od 14,4 mm do 10,7 cm średnicy. Dla porównania w roku 2011 firma Bridgestone wyprodukowała ok. 190 milionów opon, Michelin 184 mln, a Goodyear 181 mln. Swoją drogą ciekawe jak wygląda sprawa utylizacji takich mini oponek ;-)

Źródło:
1. http://www.bowentire.com/about-us/news/articletype/articleview/articleid/158/fun-tire-facts-you-may-not-have-known.aspx
2. http://www.autoinfluence.com/fun-amazing-facts-tires/
3. http://www.thefreelibrary.com/Shift+of+emphasis.-a0289215925

Wykorzystanie gumowego surowca w modyfikacji asfaltu

Czy wiecie, że kauczuk naturalny jako składnik modyfikujący asfalt po raz pierwszy zastosowano w roku 1902? Wprowadzenie do nawierzchni kauczuku z rozdrobnionej gumy odbyło się nieco później - lata 60 - te ubiegłego wieku. Wykorzystanie gumy jako dodatek do asfaltu wynikało wówczas przede wszystkim z aspektów ekonomicznych - kauczuk wyprodukowany ze zużytych opon jest tańszy od kauczuku naturalnego. Dziś, głównym powodem dodawania miału gumowego do nawierzchni asfaltowych są względy ekologiczne. Jak podają specjaliści - 1 km autostrady czteropasmowej = zagospodarowanie ok. 3 tys. zużytych opon.

Wprowadzenie gumy do mieszanki mineralno-asfaltowej odbywa się metodą na mokro lub na sucho. W pierwszym ze sposobów do asfaltu zostaje dodana rozdrobniona guma o uziarnieniu mniejszym niż 1 mm. W wyniku tego procesu powstaje lepiszcze gumowo-asfaltowe, stosowane później w wytwarzaniu mineralnobitumicznej mieszanki. W metodzie suchej rozdrobniona guma jest dodawana bezpośrednio do mieszanki mineralno-asfaltowej. Guma w powyższym sposobie może być traktowana w dwojaki sposób. Gdy do mieszanki dodaje się gumowy surowiec o najdrobniejszej frakcji (w celu jej rozpuszczenia w asfalcie), guma odgrywa rolę modyfikatora asfaltu. Natomiast jeśli stosuje się materiał o większym uziarnieniu, guma traktowana jest jako kruszywo.

Ekonomia, ekologia... No dobrze, ale nie zapominajmy także o względach jakościowych zmodyfikowanej gumą nawierzchni asfaltowej. Wzbogacony w gumowy surowiec asfalt posiada wiele zalet m.in: charakteryzuje się zwiększoną trwałością oraz elastycznością, redukuje odbijanie światła, wpływa na ograniczenie emisji hałasu czy też zwiększa szorstkość nawierzchni.

Źródło:
1. Sybilski D.: Zastosowanie odpadów gumowych w budownictwie drogowym. Przegląd Budowlany 5/2009: 37 - 44.

Oda do Opony

Opono, Opono!
Przestań zaśmiecać natury łono,
Nie dla Ciebie łąki i lasy,
Czy przydomowych ogrodów tarasy...

Kiedy na drodze dokonasz żywota,
Czeka na Ciebie inna robota!
Jako granulat idź na boisko,
Nie jedna szkoła da za to wszystko!

Lubisz ciepełko? Jedź na wakacje!
Do cementowni na rekreację,
Tam ukłoń się wszystkim i wskocz do pieca,
Dasz ful energii i będzie heca!

Od pieców domowych jednak stroń,
Bo nader trującą wydzielasz woń!
Wznieś więc ku górze swoje oblicze,
Masz wiele zalet, dalej wyliczać?

Autor: Ewa Lewandowska

Bufery drogowe

Dość powszechnym przykładem zagospodarowania zużytych opon jest tworzenie buferów zabezpieczających drogi (ang. buffer = ochrona, zabezpieczenie). Budowa dróg i związane z nią utrudnienia (np. zwężenie pasów drogowych) jak również prowadzenie pojazdów z nadmierną prędkością są sytuacjami, które narażają uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Bufery z opon są produktami redukującymi prędkość, a ponadto zapewniają większe odstępy od prac drogowych, gwarantując tym samym bezpieczeństwo osobom zaangażowanych w budowę. Znanym w Europie producentem buferów jest firma Bergma. Standardowe bufery oferowane przez firmę posiadają następujące wymiary: szerokość - 3 m, wysokość - 1 m, waga - 0,8 tony. Jej produkty posiadają atest kolizji, wykonany w Szwecji przez "Volvo Safety Center", przy użyciu auta o masie 2 ton, poruszającego się z prędkością 100 km/h. Test kolizji można obejrzeć na stronie: http://www.bergma.no/polska/bergma-bufery.

Obok zabezpieczenia dróg, bufery ze zużytych opon mogą być wykorzystywane także do zabezpieczenia składowisk odpadów czy do ochrony nadbrzeży portowych jako tzw. odbijacze.
Źródło: http://www.bergma.no/polska/bergma-bufery

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...