Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

acrobat pro education discount autodesk 2017 purchase online autodesk inventor professional 2017 purchase online purchase illustrator cc autocad 2012 education version
price of adobe indesign cs6 student license cost premiere pro cs6 how to buy autocad lt 2015 solidworks 2016 education edition autodesk autocad 2016 apple mac version educational

Opona nie musi być nudna!

Jaka jest opona każdy widzi...Czarna, okrągła, o określonym wzorze bieżnika. Mogłoby się wydawać, że niczym nas już nie zaskoczy. Jednak nawiązując do trwającego konkursu na Obiekt ze zużytych opon, chcieliśmy pobudzić Waszą kreatywność i pokazać oponę z trochę innej strony.
Czarna...
Kto powiedział, ze opona musi być czarna? Do zmiany jej koloru wystarczy przecież tylko pędzel i dowolnie wybrana farba! Czemu nie pomalować opony na różowo i nie stworzyć z niej oryginalnego domku dla lalek czy podnóżka dla malej księżniczki! Zresztą dlaczego mielibyśmy się ograniczać do jednego koloru?! Co powiecie na kolorową stonogę, która stanęłaby w centrum pobliskiego placu zabaw?
Okrągła?
Kształt opony na pewno nie jest cechą, która mogłaby nas w jakiś sposób ograniczać. Chyba każdy z nas wie do czego służą nożyce...Oponę można pociąć na większe lub mniejsze kawałki w zależności od tego, co chcielibyśmy stworzyć. To oczywiste, że do wykonania biżuterii potrzebne nam będą maleńkie fragmenty gumy, a do mierzącej kilka metrów rzeźby - odpowiednio większe.
O określonym wzorze bieżnika.
Kolejna cecha opony, którą można wykorzystac w ciekawy sposób. Na przykład tworząc płaskorzeźbę z wycinków opony, innego wzoru bieżnika możemy użyć do stworzenia ramy, a innego do pokazania konkretnych szczegółów dzieła.
Przykładów jak zmienić oponę z nudnego kawałka gumy w prawdziwe dzieło sztuki jest mnóstwo. Wszystko zależy tylko od Waszej wyobraźni! Czekamy na Wasze pomysły i przypominamy, że swój udział w konkursie możecie zgłaszać do końca listopada.

Zdjęcie pobrano ze strony: http://zblogowani.pl/wpis/461122/cos-z-niczego-jak-zrobic-meble-ze-smieci-smiec-numer-1-opona


Opona style

Recycling Design (RD) to kierunek sztuki, w którym śmieci przekształca się na przedmioty o cechach artystycznych np. rzeźby czy  witraże, bądź na rzeczy przydatne w życiu codziennym – meble, ubrania itp. My skupiając się na na jednej z gałęzi RD - zużytych oponach, pragniemy wykreować własny Opona style!

W ramach zachęty do udziału w konkursie na Obiekt ze zużytych opon chcieliśmy Wam pokazać, że do stworzenia ciekawego przedmiotu z gumowego surowca, czasem wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. Przykładem niech będzie designerska pufa tarasowa, do której wykonania potrzebne są: stara opona, cienka płyta wiórowa, klej oraz sznurek! Prawda, że łatwe? A efekty pracy są zdumiewające! W sieci można znaleźć  wiele instrukcji jak wykonać takie cudo, jednak nie chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu powielali pomysły innych. My wiemy, że stać Was na dużo więcej!

Co z tego wyjdzie? Przekonamy się pod koniec bieżącego roku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Obiekt ze zużytych opon. Przypominamy - aby wziąć udział w konkursie należy do 16 listopada wypełnić Kartę Zgłoszenia, dostępną na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie!

Zdjęcie pobrano ze strony: http://dizajniaart.pl/diy/

Ruszył konkurs na Obiekt ze zużytych opon!

Wszem i wobec pragniemy ogłosić, że wyczekiwany przez Was Konkurs na Obiekt ze zużytych opon, został oficjalnie otwarty! Celem Konkursu jest wykorzystanie gumowego surowca do stworzenia Obiektu tj. przedmiotu posiadającego cechy funkcjonalne lub/i estetyczne, spełniającego rolę refleksyjną związaną z ideami odzysku i recyklingu. Krótko mówiąc chodzi o to, aby stworzyć coś oryginalnego ze zużytych oponpokazując w ten sposób ich drugie, ciekawsze oblicze. Może to być na przykład mebel, część garderoby, biżuteria, rzeźba itd. - co komu w duszy gra!

Organizatorem konkursu jest Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. Do konkursu mogą przystąpić uczniowie w wieku 15-20 lat. Aby wziąć udział w rywalizacji należy wypełnić Kartę Zgłoszenia, dostępną w zakładce Menu -> Konkurs na Obiekt -> ZGŁOSZENIE. Zgłoszenia przyjmujemy do 30. listopada bieżącego roku. Do zgarnięcia są 3 równorzędne nagrody Grand Prix CUO w postaci kontraktów na kwotę 1500 zł brutto oraz do 7 wyróżnień indywidualnych z nagrodą o wartości 300 zł brutto! Kartę Zgłoszenia, Regulamin, Terminarz i wiele innych informacji na temat konkursu znajdziecie w zakładce Menu -> Konkurs na Obiekt.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie. Jest to niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić się w roli projektanta i wykonawcy w jednym i zdobyć przy tym wspaniałą nagrodę!

Zdjęcie pobrano ze strony: http://transformersi.blogspot.com/2012/09/niesamowite-rzezby-z-opon-by-yong-ho-ji.htmlCircular economy a zużyte opony

Ideą proponowanego przez rynek europejski podejścia circular economy (CR) jest powrót odpadów do procesu produkcji jako surowego materiału (odpad = zasób). "Zero odpadów na składowiska" to cel coraz większej liczby przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę, że kreowanie ideologii CR jest kluczem do tzw. zrównoważonego biznesu. W związku z powyższym, zakłady produkcyjne szukają dzisiaj nowych sposobów recyklingu i ponownego/innego wykorzystania własnych odpadów, a swoje badania koncentrują wokół stworzenia produktów, które w jak największym stopniu nadają się do recyklingu.

Niektóre produkty, jak na przykład papier czy aluminium, mogą być przetworzone do nowych produktów papierowych i aluminiowych. W przypadku zużytych opon sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ich produkcja obejmuje m.in proces wulkanizacji, który można porównać do pieczenia ciasta... Wyizolowanie naturalnej gumy czy innych składników z wulkanizowanej opony jest tak samo niemożliwe jak wyodrębnienie mąki lub mleka z już upieczonego ciasta. Oznacza to że zużyte opony nie mogą być przekształcone do postaci surowego materiału w produkcji nowych opon. Nie zwalnia to jednak producentów opon z konieczności zagospodarowania zużytego produktu.

Osiaganie przez producentów i importerów opon wyznaczonych poziomów odzysku, odbywa się na drodze m.in. odzysku energetycznego, bieżnikowania opon, zabezpieczania placów budowy czy też szeroko pojętego recyklingu materiałowego. Zużyte opony staja się zatem surowym materiałem do użytku innego niż produkcja nowych opon, a dzięki innowacjom technologicznym i rozwiązaniom w finansowaniu, mogą stać się one tak wartościowe, że ludzie zechcą odpowiednio za nie zapłacić. Stwarza to nowe możliwości biznesowe dla przedsiębiorców, szukających rynku do wypełnienia i jest to przykład kierunku potrzebnego do kreowania circular economy w odniesieniu do odpadów.

Źródło:
1. Kline M.: How the Circular Economy Offers New Business Opportunities, 2014. http://www.inc.com/maureen-kline/how-the-circular-economy-offers-new-business-opportunities.html
2. Sobiecki M.: Uruchomienie w Polsce systemu zbiórki i odzysku zużytych opon samochodowych, 2009. http://www.gumowysurowiec.pl/old/prawo/opony_sobiecki_3.pdf
3. http://www.favornomics.com/global/circular-economy-101-basic-definition/


Upcycling

Upcycling jest to proces przekształcania materiałów starych lub nadających się na śmietnik do rzeczy użytecznych, często o pięknym wyglądzie. Założeniem upcyclingu jest powstawanie produktów o wartości wyższej lub niezmienionej w stosunku do przetwarzanych surowców, w przeciwieństwie do downcyclingu, podczas którego wraz z przetwarzaniem dochodzi do pogorszenia jakości materiału. Twórcą powyższego pojęcia jest Riemann Verlag (1999), jednak przykłady postępowania opartego na założeniach upcyclingu znane są nie od dziś. Sytuacjami, które dawniej zmuszały ludzi do przerabiania i ponownego wykorzystywania produktów były przede wszystkim ograniczenie zasobów finansowych lub/i dostepności materiałów. Dziś coraz częściej motywuje nas do tego nasza świadomość ekologiczna. Przykładami upcyclingu z użyciem zużytych opon może być ich przerobienie na elegancki stolik kawowy czy oplecione sznurkiem pufy.
Czy upcycling=recykling?
W procesie recyklingu następuje rozkład surowców (np. papieru, plasiku czy szkła) do podstawowych materiałów, w celu przerobienia ich na nowe produkty, często o gorszej jakości. Z kolei podczas upcyclingowania nie dochodzi do rozkładu materiałów. Kiedy np. potniemy zużytą oponę na mniejsze fragmenty i stworzymy z niej kosz na zakupy, korzystamy wciąż z tego samego materiału. Co więcej taki kosz będzie charakteryzował się większą żywotnością i wytrzymałością w stosunku do kosza tradycyjnego, a więc w tym przypadku nastąpi polepszenie jakości nowego produktu. Jak widać upcycling jest procesem, który wywiera pozytywny wpływ na środowisko naturalne, zmniejszając ilość śmieci trafiających do globalnego strumienia odpadów, a ponadto wiąże się z otrzymywaniem nowych rzeczy o przynajmniej takiej samej jakości jak produkt wyjściowy.

Źródło:
1. http://hipcycle.com/what-is-upcycling
2. Zdjęcie pobrano ze strony: http://ulicaekologiczna.pl/wp-content/gallery/donice-z-opon/melb-flower-garden-022.jpg

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...