Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

Ile kalorii ma opona?

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę jaką kaloryczność posiada tak niepozorny kawałek gumy, jakim jest zużyta opona. Przykładowa wartość opałowa węgla brunatnego wynosi ok. 9 MJ/kg, pelletu 19 MJ/kg, węgla kamiennego 24 MJ/kg, a ekogroszku 28 MJ/kg. Jak myślicie, na którym miejscu wśród powyższych paliw plasuje się zużyta opona? Otóż na...pierwszym! Wartość opałowa zużytej opony wynosi aż 30 MJ/kg!

Mogłoby się wydawać, że w związku z ich dużą wartością opałową, opony będą świetnym paliwem w domowych kotłowniach. NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
W dymie z palonych opon występuje wiele trujących dla zdrowia substancji w tym dioksyny oraz metale ciężkie, które wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najpoważniejszymi konsekwencjami wdychania skażonego dymu są m.in. choroby nowotworowe, kłopoty z układem krążenia czy uszkodzenia płodu u ciężarnych kobiet.

Aby wytwarzanie energii z opon było bezpieczne dla zdrowia, musi się odbywać w specjalnie do tego dostosowanych piecach, zapewniających spalanie w bardzo wysokiej temperaturze. Takie warunki spełniają m. in. piece w cementowniach i z tego względu, to właśnie w nich zużyte opony wykorzystuje się jako paliwo alternatywne. Proces, podczas którego zużyta opona przekształca się w energię cieplną, nosi nazwę odzysku energetycznego. Obecnie jest to najpowszechniej stosowana metoda odzysku zużytych opon w Polsce, obejmująca ok. 60% wyprodukowanego tonażu.

Źródło:
1. http://www.utylizacjaopon.pl/Default.aspx?PageId=144
2. http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_04/b46054626c838344c3c67a0349ad7268.pdf
3. http://polskicement.pl/files/Pages/138/uploaded/23_26.pdf

Dom z opon

Czy wiecie, że na świecie istnieje już ponad 2000 Earthshipów tj. budynków, konstruowanych z lokalnie dostępnych materiałów, w tym odpadów i ziemi? Domy ze "śmieci" są ogrzewane pasywnie, a dzięki zastosowaniu dodatkowych systemów m.in. filtrów wody, mogą być one całkowicie samowystarczalne. Jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych takiego budynku są wypełnione ziemią zużyte opony samochodowe. Masa termiczna powyższej konstrukcji jest bardzo duża, dzięki czemu  bez względu na klimat możliwe jest ogrzewanie całego domu jedynie energią słoneczną.  

Technologia budowy Earthshipów została opracowana w 1970 roku przez Mike'a Reynolds'a, a najstarsze budynki tego typu można podziwiać w Nowym Meksyku. Pierwszy Earthship w Polsce powstał w Mierzeszynie koło Gdańska. Dom o powierzchni  150 mkw posiada własne ujęcie wody i niewielką elektrownię wiatrową. Jak twierdzą właściciele - państwo Egiert, budynek nie generuje żadnych kosztów. Obecnie trwają przygotowania do budowy podobnej "inwestycji" w miejscowości Prucheńsko Małe, w okolicy Łodzi. 

Earthshipy posiadają wiele zalet, do których należą m.in.: udział w recyklingu odpadów, w tym zużytych opon, niższy koszt budowy w stosunku do domu z tradycyjnego budulca, samowystarczalność czy niskie koszty eksploatacji. 

Źródło: 

1. http://earthship.pl/

2.http://www.muratorplus.pl/technika/zrownowazony-rozwoj/dom-z-opon-z-pozwoleniem-na-budowe-poszukiwani-wykonawcy-nowej-inwestycji_82667.html 

3. http://radiokaszebe.pl/mierzeszyno-pierwszy-dom-ekologiczny-z-opon/ 

 Zdjęcie pobrano ze strony: http://www.muratorplus.pl/technika/zrownowazony-rozwoj/dom-z-opon-z-pozwoleniem-na-budowe-poszukiwani-wykonawcy-nowej-inwestycji_82667.html 

Opona style

Recycling Design (RD) to kierunek sztuki, w którym śmieci przekształca się na przedmioty o cechach artystycznych np. rzeźby czy  witraże, bądź na rzeczy przydatne w życiu codziennym – meble, ubrania itp. My skupiając się na na jednej z gałęzi RD - zużytych oponach, pragniemy wykreować własny Opona style!

W ramach zachęty do udziału w konkursie na Obiekt ze zużytych opon chcieliśmy Wam pokazać, że do stworzenia ciekawego przedmiotu z gumowego surowca, czasem wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. Przykładem niech będzie designerska pufa tarasowa, do której wykonania potrzebne są: stara opona, cienka płyta wiórowa, klej oraz sznurek! Prawda, że łatwe? A efekty pracy są zdumiewające! W sieci można znaleźć  wiele instrukcji jak wykonać takie cudo, jednak nie chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu powielali pomysły innych. My wiemy, że stać Was na dużo więcej!

Co z tego wyjdzie? Przekonamy się pod koniec bieżącego roku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Obiekt ze zużytych opon. Przypominamy - aby wziąć udział w konkursie należy do 16 listopada wypełnić Kartę Zgłoszenia, dostępną na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie!

Zdjęcie pobrano ze strony: http://dizajniaart.pl/diy/

Rynek zużytych opon w Polsce

Zużyte opony - skąd się biorą i ile ich jest?

Syntetyczna analiza rynku zużytych opon w Polsce.

Zachęcamy do klikania !!!

Albo ściągnij w wersji pdf - tu klikaj!

  ><param name="src" value="infografika/ebook.swf" />

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...