Zużyte opony = gumowy surowiec. Nie wyrzucaj, odzyskuj, chroń środowisko

acrobat pro education discount autodesk 2017 purchase online autodesk inventor professional 2017 purchase online purchase illustrator cc autocad 2012 education version
price of adobe indesign cs6 student license cost premiere pro cs6 how to buy autocad lt 2015 solidworks 2016 education edition autodesk autocad 2016 apple mac version educational

Bufery drogowe

Dość powszechnym przykładem zagospodarowania zużytych opon jest tworzenie buferów zabezpieczających drogi (ang. buffer = ochrona, zabezpieczenie). Budowa dróg i związane z nią utrudnienia (np. zwężenie pasów drogowych) jak również prowadzenie pojazdów z nadmierną prędkością są sytuacjami, które narażają uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Bufery z opon są produktami redukującymi prędkość, a ponadto zapewniają większe odstępy od prac drogowych, gwarantując tym samym bezpieczeństwo osobom zaangażowanych w budowę. Znanym w Europie producentem buferów jest firma Bergma. Standardowe bufery oferowane przez firmę posiadają następujące wymiary: szerokość - 3 m, wysokość - 1 m, waga - 0,8 tony. Jej produkty posiadają atest kolizji, wykonany w Szwecji przez "Volvo Safety Center", przy użyciu auta o masie 2 ton, poruszającego się z prędkością 100 km/h. Test kolizji można obejrzeć na stronie: http://www.bergma.no/polska/bergma-bufery.

Obok zabezpieczenia dróg, bufery ze zużytych opon mogą być wykorzystywane także do zabezpieczenia składowisk odpadów czy do ochrony nadbrzeży portowych jako tzw. odbijacze.
Źródło: http://www.bergma.no/polska/bergma-bufery

Dom z opon

Czy wiecie, że na świecie istnieje już ponad 2000 Earthshipów tj. budynków, konstruowanych z lokalnie dostępnych materiałów, w tym odpadów i ziemi? Domy ze "śmieci" są ogrzewane pasywnie, a dzięki zastosowaniu dodatkowych systemów m.in. filtrów wody, mogą być one całkowicie samowystarczalne. Jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych takiego budynku są wypełnione ziemią zużyte opony samochodowe. Masa termiczna powyższej konstrukcji jest bardzo duża, dzięki czemu  bez względu na klimat możliwe jest ogrzewanie całego domu jedynie energią słoneczną.  

Technologia budowy Earthshipów została opracowana w 1970 roku przez Mike'a Reynolds'a, a najstarsze budynki tego typu można podziwiać w Nowym Meksyku. Pierwszy Earthship w Polsce powstał w Mierzeszynie koło Gdańska. Dom o powierzchni  150 mkw posiada własne ujęcie wody i niewielką elektrownię wiatrową. Jak twierdzą właściciele - państwo Egiert, budynek nie generuje żadnych kosztów. Obecnie trwają przygotowania do budowy podobnej "inwestycji" w miejscowości Prucheńsko Małe, w okolicy Łodzi. 

Earthshipy posiadają wiele zalet, do których należą m.in.: udział w recyklingu odpadów, w tym zużytych opon, niższy koszt budowy w stosunku do domu z tradycyjnego budulca, samowystarczalność czy niskie koszty eksploatacji. 

Źródło: 

1. http://earthship.pl/

2.http://www.muratorplus.pl/technika/zrownowazony-rozwoj/dom-z-opon-z-pozwoleniem-na-budowe-poszukiwani-wykonawcy-nowej-inwestycji_82667.html 

3. http://radiokaszebe.pl/mierzeszyno-pierwszy-dom-ekologiczny-z-opon/ 

 Zdjęcie pobrano ze strony: http://www.muratorplus.pl/technika/zrownowazony-rozwoj/dom-z-opon-z-pozwoleniem-na-budowe-poszukiwani-wykonawcy-nowej-inwestycji_82667.html 

Opona style

Recycling Design (RD) to kierunek sztuki, w którym śmieci przekształca się na przedmioty o cechach artystycznych np. rzeźby czy  witraże, bądź na rzeczy przydatne w życiu codziennym – meble, ubrania itp. My skupiając się na na jednej z gałęzi RD - zużytych oponach, pragniemy wykreować własny Opona style!

W ramach zachęty do udziału w konkursie na Obiekt ze zużytych opon chcieliśmy Wam pokazać, że do stworzenia ciekawego przedmiotu z gumowego surowca, czasem wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. Przykładem niech będzie designerska pufa tarasowa, do której wykonania potrzebne są: stara opona, cienka płyta wiórowa, klej oraz sznurek! Prawda, że łatwe? A efekty pracy są zdumiewające! W sieci można znaleźć  wiele instrukcji jak wykonać takie cudo, jednak nie chcielibyśmy, aby uczestnicy konkursu powielali pomysły innych. My wiemy, że stać Was na dużo więcej!

Co z tego wyjdzie? Przekonamy się pod koniec bieżącego roku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Obiekt ze zużytych opon. Przypominamy - aby wziąć udział w konkursie należy do 16 listopada wypełnić Kartę Zgłoszenia, dostępną na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie!

Zdjęcie pobrano ze strony: http://dizajniaart.pl/diy/

CUO wprowadza nowe zasady zbiórki

To już 15 lat odkąd Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. (CUO) działa na polskim rynku.

Także dzięki współpracy z Państwem CUO stworzyło doskonale działający system zbiórki, odzysku i przetwarzania zużytych opon.

Do tej pory CUO świadczyło usługi bezpłatnie.

W listopadzie tego roku zostały wprowadzone opłaty za odbiór zużytych opon.

Konieczność wprowadzenia tej zmiany związana jest z bardzo dużymi ilościami zużytych opon zgromadzonymi w kraju, co wynika z wielkiego napływu tych odpadów spoza granic Polski, tak bezpośrednio, jak i poprzez import używanych samochodów oraz wraków przeznaczonych do demontażu.

CUO zebrało już całość tonażu koniecznego do wykonania obowiązku odzysku i recyklingu zużytych opon w imieniu swoich akcjonariuszy i klientów za rok 2016 i nie posiada już ani technicznych ani finansowych możliwości dalszej zbiórki na dotychczasowych, bezpłatnych warunkach.

Wprowadzenie opłat za odbiory zużytych opon stało się więc jedynym sposobem na kontynuowanie zbiórki zużytych opon w Polsce w postaci rozwiązania efektywnego i zrównoważonego finansowo.

Dalsze działania CUO będą dostosowywane do zmieniającej się sytuacji na rynku zużytych opon.

Rozwiązanie to nie ma jednak w żadnym wypadku na celu generowania zysku CUO.

Środki z opłat za odbiór zużytych opon będą w całości przeznaczane na dalszy rozwój systemu zbiórki, odzysku zużytych opon oraz na edukację ekologiczną.

Opłaty pozwolą na zbiórkę, nawet znacząco przekraczającą wymagany wobec CUO obowiązek prawny.

Jest to szczególnie istotne w sytuacji braku organizowania zbiórki zużytych opon przez większość importerów opon nie obsługiwanych przez CUO.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.utylizacjaopon.pl

Wyrażamy nadzieję, że mimo zmiany zasad odbioru zużytych opon będziecie Państwo nadal współpracować z CUO, rozwijając wspólnie system zbiórki i zagospodarowania zużytych opon, dbając o środowisko w naszym kraju.

Zachęcamy do rejestracji konta w serwisie www.utylizacjaopon.pl i zlecenie odbioru zużytych opon!

Rynek zużytych opon w Polsce

joomla wellnessLorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s...